2014. szeptember 21.

Kezdetét veszi a várépítés

Regéc Várában megkezdődik a délkeleti bástya visszafalazása. Még a tavalyi évben született döntés arról, hogy a vár délkeleti bástyájának nyugati, és kisebb mértékben a déli fala jelentős visszaépítéssel járó állagvédelmet kap. A jó együttműködés jegyében Regéc Község Önkormányzata elkészíttette a beruházás terveit, a kivitelezés költségeit a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vállalta. Sürgető a feladat, hiszen a bástya nyugati falán igen jelentős, több tíz tonnás szakasz repedt le, ami szinte a csodával határos módon eddig még nem zuhant le a várárokba. Ha még néhány napot kibír, akkor már nem is fog, hiszen a szakemberek hamarosan rögzítik az elmozdult tömböt, és speciális technikával egybefalazzák a stabilan álló részekkel. A bástya szükséges szintű régészeti feltárása ebben az évben ugyan elkészült, de a délkeleti sarok alapjait sok küzdelem után csak az elmúlt napokban sikerült megtalálni. Ezt a három méter falvastagságú bástyasarkat annak idején szikláig lerobbantották. Most, hogy végre sikerült minden ponton fellelni a korabeli falsíkokat, így indulhat a falazás, ami várhatóan november hónapban fog befejeződni. A több tízmillió forint értékű beruházás következtében ismét nagy értéket képviselő helyreállítás valósul meg Regéc Várában, ami a műemlék megmentése mellett minden bizonnyal újabb élményeket nyújt majd a látogatóknak is

írta: Bakos Ferenc

2014. október 20.

Folyik a várépítés

Még szeptember hónapban kezdődött az a helyreállítási munka Regéc Várában, aminek köszönhetően visszafalazásra kerül a délkeleti bástya igen jelentős méretű, de komoly sérüléseket elszenvedett keleti fala. A munkálatok megkezdése óta több meglepetésszerű, és általában negatív élményeket jelentő újdonságokkal kellett szembenéznie a helyreállítást végző kivitelezőnek. Leginkább az okozott komoly kihívást, hogy a várfal legkritikusabb szakasza alatt nem csak a korabeli fal alja semmisült meg az elmúlt évszázadok alatt, de a falat egykoron tartó szikla is szétmállott. Ez a falszakasz mindeddig sok köbméter törmelék takarásában volt, hiszen korábban az érintett falrész stabilizálása nélkül nem lehetett alatta dolgozni. Úgy tűnik, hogy fokozatosan javul a helyzet ezen a területen is, így már látványos előrelépés jellemzi a falazási munkálatokat. Egyelőre még a bástya fal külső részein dolgoznak, de hamarosan megkezdik a falbelső helyreállítását is. Regéc Várában újabb látnivaló születik.

írta: Bakos Ferenc

2014. november 10.

Indulhat a nagyszabású turisztikai beruházás

Még 2012-ben nyújtotta be Regéc Község Önkormányzata azt a nagyszabású turisztikai fejlesztési pályázatát, aminek a kivitelezési szerződését most írta alá a beruházó, Regéc község részéről Bakos Ferenc polgármester, illetve a kivitelező Vitruvius Építő Kft. ügyvezetője Búvár Attila és a Pesti Építő és Faipari Zrt. vezérigazgatója Túri Árpád. Csaknem egy éves a csúszás a beruházás végrehajtásának tekintetében, ugyanis számos időhúzó tényező bonyolította az egyébként is nagyon összetett projekt megvalósítását. Időben ugyan eltolódott a beruházás, de ennek ellenére a betervezett mintegy félmilliárdos fejlesztés rendben megfog valósulni, ezt bizonyítja többek között a most aláírásra került kivitelezési szerződés is. Nagyszabású és kiemelten nagy fontosságú ez a beruházás, hiszen a várban újjáépülő északi torony nem csupán egy helyreállított építmény lesz, hanem kiállításokkal, bemutatókkal fogja várni a jövő évtől a látogatókat. A várárokban megvalósuló rendezvénytér, vagy az új látogató fogadó teljesen újszerű élményeket jelentenek majd a várba látogatóknak. Számos újszerű élményt fog nyújtani a községben épülő látogatóközpont is, ahol többek között szintén kiállítás is lesznek, ami a „Gyermek a várfalak között” címmel főként II. Rákóczi Ferenc Regécet érintő gyermekkorát hivatott majd bemutatni, de a Rákóczi családról is számos érdekességet tár a látogatok elé.

írta: Bakos Ferenc

2014. november 28.

Finisben a falazás

Szinte az utolsó köveket építik be Regéc Várába abban a kivitelezésben, ami még szeptember hónapban vette kezdetét a délkeleti bástya rendkívül lepusztult keleti falán. A bástya sarkainak feltárásakor tökéletesen fellehető volt az 1686-ban kialakított robbantó folyosó bevésése, aminek segítségével igen jelentős mértékű pusztítást végeztek a bástyában akkor. Ami mégis túlélte a robbantást, azt az azóta eltelt évszázadok időjárása tovább pusztította. Regéc község által kezdeményezett és megterveztetett részleges helyreállítás mintegy nyolcvan millió forintos beruházást jelent, amit a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. finanszíroz. Igencsak hűvösödik az idő, sőt olykor akár havazik is már a várban, de ennek ellenére gőzerővel folyik a falazás, hiszen néhány napja van már csak a kivitelezőnek a munka határidőre történő elvégzésére. Úgy tűnik, teljesítik a vállalást, mind időben, mind pedig minőségben. Ennek köszönhetően egy újabb igen jelentős falszakasz szemet gyönyörködtető helyreállítása történik meg az egykori Rákóczi sasfészekben. A munka ezt követően sem áll le a várban, ugyanis a közelgő –vagy talán már itt lévő- tél ellenére is megkezdődik az a nagyszabású helyreállítás, amelynek köszönhetően a jövő nyárra teljes helyreállításon esik át az öregtorony, amiben ezt követően a vár történetét bemutató gyűjtemény kap helyet. Új, modern látogatófogadó épül a vár bejáratánál, illetve rendezvénytér kialakítása valósul meg a várárokban. Látogatóközpont létrehozására is sor kerül, ami a település közepén kap helyet. Itt kiállításokkal, bemutatókkal, 3D technológián alapuló különleges multimédiás animációkkal találkozhat majd a látogató. Regécen új csodák születnek.

írta: Bakos Ferenc

2014. december 14.

Elkészült a bástya fala

Átadásra került Regéc Várában a délkeleti bástya részleges helyreállításon átesett keleti fala, ez a helyreállítás még szeptember hónapban vette kezdetét. A rendkívül rossz állapotban megmaradt egykori védmű falának részleges helyreállítását Regéc község szorgalmazta és terveztette meg Kosdi Attila építész tervezővel. E tervek alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által biztosított mintegy nyolcvan millió forintos forrással készült el az igazán szépen falazott, helyenként tizennégy méter magas falszakasz. Több helyen is komoly kihívásokat kellett leküzdenie a kivitelezésért felelős EB Hungary Invest Kft. szakembereinek a munkálatok során. Egyrészt a vészesen elvált és megcsúszott sok tonnás falszakaszt kellett valahogyan még egy „kis maradásra bírni” addig, amíg az új falazat egyszer s mindenkorra stabilizálja ezt a területet. Másrészt, ugyanezen veszélyes szakasz alatt nagymértékben kiromlott falat is vissza kellett építeni, ez esetben a szokványostól némileg eltérő módon, két méter mélyen lefelé a biztos alapot jelentő szikláig. A kivitelezés vége felé már ráadásul a télies időjárás is okozott némi gondot, hiszen a várban fenn ez idő tájt jobban tetten érhető a jég és a hó, mint akárcsak a településen. Mindenesetre megoldották. Elkészült a monumentális bástyafal, ami ezután már biztosan nem jelent veszélyt a látogatókra és igazán szemet gyönyörködtető látványt nyújt. Regéc Várának újabb meghatározó területén sikerült rendkívülit alkotni. Történelmi örökségünk szépen halad a megújulás útján. Köszönet minden szereplőnek érte.

írta: Bakos Ferenc

2015. február 06.

Faluban sárban, várban hóban

Földmunka, falvisszabontás és terület előkészítés. Ezek a munkafázisok zajlanak a várban és a településen megvalósuló turisztikai beruházás jelen szakaszában. Január hónapban az esős, sáros időjárás lassította jelentős mértékben a munkát, napjainkban a jelentős hó nehezíti a várban a kivitelezést. A műemlék területén már kitűzésre került az építendő új látogatófogadó épület helye, ahol az alapozás előkészítése hamarosan megkezdődik. Közben az északi torony korábban – 2002-ben – pontatlanul javított falait bontják vissza valamelyest a kivitelező emberei azért, hogy a történelmi hitelességnek megfelelően kerüljön helyreállításra a négyszintes torony. A településen megépülő látogatóközpont kivitelezése a több száz köbméter föld megmozgatását jelentő, alapozást előkészítő földmunka fázisában van. Itt némi kezdeti akadályt jelentett az építési területen megjelenő igen intenzív rétegvíz patakszerű mozgása. Úgy tűnik, hogy a kivitelező emberei ezt az akadályt is egyre hatékonyabban küzdik le. Egészen biztos, hogy tavaszig a téli időjárás – ami napi és heti váltásban igencsak sokszínű – jó néhányszor fog még kihívásokat eredményezni, de ezzel együtt is folyik a kivitelezés.

írta: Bakos Ferenc

2015. április 10.

Zajlik a turisztikai fejlesztés

Mindkét fejlesztési területen javában folyik már az a turisztikai beruházás, amit Regéc Község Önkormányzata hajt végre ebben az évben. A hazai és Európai Uniós pályázati támogatással megvalósuló fejlesztés egyik területe Regéc Vára, a másik helyszíne Regéc község önkormányzati belterületi ingatlanja. Több területen is zajlik a várban a munka, így készül az új korszerű látogatófogadó épület, falazzák a keleti várfal kiszakadt szakaszát, előkészítés alatt van az északi torony helyreállításához szükséges toronydaru telepítése, illetve dolgoznak már a torony falainak kijavításán is. A faluban épülő látogatóközpont alapozása már elkészült. Itt javában épül már az épület pinceszintjének falazata. Fontos információ, hogy Regéc Község Önkormányzata semmi képen sem szeretné a beruházási időszakban lezárni a várat. Annak érdekében viszont, hogy a beruházás ideje alatt is biztonságosan és további élményeket nyújtva látogatható legyen a műemlék, némileg szükséges a látogatók megszokott közlekedési útvonalait is ideiglenesen átszervezni. Újszerű, ideiglenesen kialakított sétányon lehet ezen időszak alatt a várba bejutni, ezáltal elkerülhető a bejárati területen készülő fogadóépület munkaterülete, ugyanakkor a látogató az építési területen kívülről megtekintheti a folyó munkálatokat. A vár területének északi részét érinti a fejlesztés, így a műemlék e részén elkerülhetetlen némi korlátozás, egyes részek lezárása. Még ez esetben is folyamatosan látogatható a műemlék jelentősebb része a beruházás teljes ideje alatt. Sőt, talán újabb élményeket nyújthat a látogatók számára, hogy a folyó munkálatokra bizonyos pontokból szabadon, biztonságosan ráláthatnak, megtekinthetik hogyan épül ismét Regéc Vára. A megvalósuló turisztikai fejlesztés a nyár végére készül el. Regécen új csodák születnek.

írta: Bakos Ferenc

2015. május 10.

Emelkednek a falak

Kihívásokkal teli, de látványos az előrehaladás abban a turisztikai beruházásban, melyet Regéc község hajt végre Regéc Várában és a községben. A mintegy félmilliárd összértékű fejlesztés pályázati támogatás segítségével valósul meg ebben az évben. Több esetben is számot adtunk már róla, hogy a várban teljes helyreállításra kerül az öregtorony, mely ennek következtében négyszintes kiállító területté alakul. Minden bizonnyal a várban zajló fejlesztés minden tekintetben legkiemelkedőbb területe az öregtorony, azzal együtt is, hogy nem csupán a jelentős méretekkel rendelkező épület újul meg, hanem annak környezete is számottevő helyreállításon esik át. Az így megújuló terület szabadtéri kiállítótér lesz belső udvarral, nyitott helyiségekkel. Az északi bástyán eddig is elérhető területe a várnak a fejlesztésnek köszönhetően a jövőben már a palotaszárnyon keresztül is látogatható lesz, ahol hamarosan megépülnek az e célt szolgáló járószintek. Már épül a látogatók fogadását, kiszolgálását méltóképpen ellátni képes épület is a vár bejáratánál. A várárokba tervezett rendezvénytér a beruházás utolsó üteme lesz. Regéc Vára a beruházási időszakban is folyamatosan látogatható!

írta: Bakos Ferenc

2015. május 28.

Újjáépül a hétszáz éves torony Regéc Várában

Több mint hétszáz éve építette az északi lakótornyot az Aba nemzetség a Regéc nevű hegyen. Így vette kezdetét Regéc Várának építése az 1200-as évek végén. A szabálytalan téglalap alaprajzú lakótorony régészeti ásatása 1999-ben történt meg, itt vette kezdetét akkor a műemlék feltárása. A torony, amit ma már öregtoronynak is nevezünk – meglehetősen leromlott állapotba került napjainkra. Leginkább keleti és északi falai maradtak meg, igaz azok több emeletnyi magasan. Napjainkban a Regéc Várában zajló nagyszabású beruházás egyik legfőbb területe ez a négyszintes öregtorony, ami a nyár folyamán teljes eredeti valójában újjáépítésre kerül. A nem mindennapi műemléki helyreállítás alkalmával megvalósuló fejlesztés során az öregtorony többszintes kiállítótérré alakul, legfelső szintről megtekinthető lesz a várból látható, élményt nyújtó körpanoráma. Már javában dolgoznak az ácsok is a palotaszárny északi helyiségeiben épülő első emeleti tölgygerendák és az azokra kerülő pallózat beépítésén. Regéc Vára a beruházás időszaka alatt is folyamatosan látogatható.

írta: Bakos Ferenc

2015. június 02.

Regéc Várának fejlesztése

Regéc Község Önkormányzata 1998-tól dolgozik azon, hogy a méltatlanul magára hagyott, egykor oly dicső és nagy fontosságú Regéc Várát megmentse, turisztikailag hasznosíthatóvá tegye. A település által tizenhat éve szervezett régészeti kutatások, az ezen idő alatt elvégzett kisebb-nagyobb állagvédelmi és helyreállító beruházások azt eredményezték, hogy napjainkban valamivel több mint félmilliárd forintot sikerül már a várra fordítani. Az elmúlt években különböző források felhasználásával történtek állagvédelmi és helyreállító munkák, amit hol Regéc Község Önkormányzata, hol a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. finanszírozott. A most zajló turisztikai fejlesztés Regéc község által, az Észak-magyarországi Operatív Programban elnyert Európai Uniós és hazai forrásból valósul meg, két helyszínen. Első helyszín Regéc Vára, aminek északi részét érinti a fejlesztés. A téglalap alaprajzú négyszintes Öregtorony teljes helyreállításra kerül. Ebben a monumentális, a környezetét romos állapotában is uraló toronyban szintenkénti tematikus kiállítások elhelyezésére kerül sor az épület helyreállítását követően. Regéc Vára a beruházás időszaka alatt is folyamatosan látogatható!

írta: Bakos Ferenc

2015. szeptember 10.

Tető készül a 700 éves toronyra

Több száz éve nem eset meg az, ami napjainkban történik Regéc Várában, tetőt ácsolnak a négyszintes Öregtorony tetejére ezekben a napokban. A várban és a településen egész évben zajlik az a nagyszabású turisztikai fejlesztés, amelynek eredménye képen újjáépül a négy emelet magas északi lakótorony, a vár legkorábban, az Aba nemzetség idején készült építménye. Rendkívüli teljesítménnyel dolgozik a kivitelező ezen a szinte gigantikus építményen, ami elkészültét követően kiállításoknak, tárlatoknak ad otthont. Az öregtorony tetején majd egyedülálló, egyfajta kerengő kilátó nyújt nem mindennapi élményt a látogatóknak. A torony déli oldalán majdnem kész állapotban vannak az egykoron itt álló épületek most részlegesen helyreállított falai. Az új fogadóépület a vár bejáratánál szinte kész állapotban van, főként elektronikai, gépészeti és kültéri munkálatok vannak még hátra. A faluban épülő Látogatóközpont szintén igen előrehaladott készültségi fokban van, e területen is már a belső és külső apró részletek kivitelezése zajlik gőzerővel.

írta: Bakos Ferenc

2015. október 12.

Vége felé tart a várépítés I. üteme

Lebontásra került az öregtorony újjáépítését szolgáló toronydaru Regéc Várában. Mindez azt jelenti, hogy az év legelején megkezdett, nagy érdeklődéssel figyelt toronyépítés az utolsó stádiumába került, azaz a hétszáz éves torony 329 év után elérte az eredeti magasságát. Jó néhány nemzedék óta nem látott ember ilyen képet Regécen. Nem csupán méretes falaiban újult meg az igazán monumentális, négyszintes épület, ugyanis minden szintjén installációk, tárlatok kerülnek elhelyezésre. A torony legtetején egyedülálló kilátófolyosó, egyfajta szögletes kerengő kialakítására is sor került. Ez egészen biztosan a látogatók kedvence lesz. Az öregtorony környezete sok tekintetben szintén megújult, hiszen jelentős falépítések történtek e területeken is, aminek köszönhetően már kitűnően bejárható, áttekinthető és értelmezhető a vár felsővár néven emlegetett része. Szinte teljesen készen van már a vár bejáratánál az új látogató fogadó épület is. Izgalmas, korszerű, tágas. Bár még vannak kisebb építési, burkolási, tereprendezési munkálatok, de lassan már a „finomhangolások” zajlanak a beruházási területeken a várban és a faluban megépült Látogatóközpontban egyaránt. Elektronika, informatika, kiállítás berendezés, ezek a következő hetek fő feladatai. A jelenlegi állapotok alapján úgy számol a beruházó, hogy a teljes készenléti állapot november hónapban érhető el mindkét beruházási területen.

írta: Bakos Ferenc

2015. október 29.

Majdnem, de még nem…

Utolsó fázisánál tart „A Regéci Vár, ahol II. Rákóczi Ferenc fejedelem a gyermekkorát töltötte” elnevezésű, Regéci Vár és Látogatóközpont projekt megvalósítása. Néhány hét azonban szükséges még ahhoz, hogy minden installáció, kiállítás és látványelem a helyére kerüljön. A beruházó, Regéc Község Önkormányzata számos érdeklődőtől értesül arról, hogy egyes sajtóorgánumok már kész tényként közlik a turisztikai attrakciófejlesztés elkészültét. Valóban nagyon közel áll a megvalósítás a befejezéshez, de a fejlesztéssel érintett területek még egy rövid ideig csak kívülről tekinthetőek meg. Azonban, ez is nem mindennapi élményt nyújt a látogatóknak, hiszen Regéc Vára, a konkrét fejlesztési terület kivételével folyamatosan látogatható, így nagyon közelről megtekinthetőek a már megvalósult projektelemek.

írta: Bakos Ferenc

2016. április 09.

Kapu a gótika jegyében

Új kapu épül Regéc Várában. A Felső vár területén épülő kapu gótikus kőkeretét Kovács István kőfaragó mester készítette a 2015. év folyamán zajló beruházás kivitelezője megbízásával a helyszínen korábban végzett régészeti kutatás során előkerült eredeti kőfaragványok alapján. Az igazán meghatározó, különleges megjelenésű, jelentős méretű kőkeret beépítését a vár tervezője, Kosdi Attila vezényelte és végezte a helyszínen a kőfaragó mesterrel, illetve baráti csapattal közösen. A munka kivitelezésében most is, mint ahogyan az elmúlt 18 évben minden a várral kapcsolatos feladatban aktívan részt vettek az önkormányzat dolgozói. A Felsővár déli bejáratánál megépített gótikus kapu keret korábbi régészeti kutatás során előkerült maradványai kiállításba kerülnek, ami hamarosan megtekinthetővé válik az elmúlt évben újjáépített Öregtorony földszintjén. Újabb kiemelkedő értékkel gazdagodott Regéc Vára.

írta: Bakos Ferenc

2016. április 25.

„Regéc és a kuruc szabadságharc – Abaúj vármegye várai.”

2016. május 7-én kinyitja kapuit Regéc Várának Öregtornya. Regéc Község Önkormányzata az elmúlt bő egy év alatt hajtotta végre azt a turisztikai attrakciónövelő fejlesztést, aminek eredménye képen újjáépülhetett Regéc Várának legősibb építménye, az Öregtorony. „A Regéci vár, ahol II. Rákóczi Ferenc Fejedelem a gyermekkorát töltötte” című beruházás az „Új Széchenyi Terv, Észak-Magyarországi Operatív Program támogatásával valósulhatott meg két helyszínnel, több célterülettel. Kiállításokat, 3D vetítőt, pedagógiai foglalkoztatót, kávézót tartalmazó Látogatóközpont épült a településen, míg a várban az újjáépített, több mint háromszáz éve rommá tett torony és környezete is megújult, jól bejárhatóvá és értelmezhetővé vált. Új, igényes és komfortos fogadó épület várja a látogatókat a vár bejáratánál, rendezvénytér kialakítása történt meg a vár keleti oldalán elhelyezkedő várárokban. Az új fejlesztésű területeket fokozatosan birtokba vették a tavasz folyamán a várba látogatók, de a monumentális Öregtorony emeleti szintjei nem voltak elérhetőek még a nagyközönség számára. Regéc Község Önkormányzata mielőbb szeretné megnyitni a látogatók előtt, eredetileg az Aba-nemzettség tagjai által az 1200-as évek végén építtetett robusztus építményt, így az egyébként is 2016. május 7-én Regécre tervezett, Abaúj-Abaújban EGTC fejlesztési partnerség és a település közös rendezvénye apropóján ekkor kinyílnak az Öregtorony kapui a nagyközönség előtt. A rendezvény nap délelőttje szakmai előadásokkal, konferenciával telik a Látogatóközpontban, majd délután 14 órától Ünnepélyes Kapunyitás Regéc Várában, az Öregtorony bemutatása. Ezt követően a várárokbéli rendezvénytéren első alkalommal kulturális és hagyományőrző programok szórakoztatják nem mindennapi környezetben a kicsiket-nagyokat, minden érdeklődőt.

írta: Bakos Ferenc

2016. május 31.

Lezárult egy fejezet

Hivatalosan is lezárult május 28-án Regéc Várában, illetve a községben az elmúlt másfél év során végrehajtott fejlesztési projekt. Hosszú idő telt el az első gondolatok óta, hiszen még 2012-ben fogalmazódott meg a település önkormányzatában a nagyszabású turisztikai attrakciónövelő fejlesztés lehetősége. Regéc Várának hétszáz éves öregtornyát sikerült teljes mértékben újjáépíteni, ami nem volt kis kihívás. Jól teljesítettek a kivitelezők, hiszen nem szokványos építési környezetben kellett sok esetben rendkívüli megoldásokat találni annak érdekében, hogy a fejlesztési elképzelés megvalósulhasson. A létrehozott új várbéli látogatófogadó épület, a várárok rendezvénytérré alakítása, vagy az Öregtorony környezetének rendezett megújulása igen jelentős fejlesztést eredményezett a Rákócziak várában, ahol II. Rákóczi Ferenc Nagyságos Fejedelem gyermekéveinek egy részét élte. Az a Látogatóközpont, ami a település központjában épült a projektben, méltóképpen igazodik a várhoz, hiszen mind építészeti, mind tartalmi elemeivel összhangban áll a műemlékkel. Egészen bizonyos, hogy minden látogató megtalálja mindkét helyen azokat az értékeket, élményelemeket, melyekért mindenképpen érdemes Regécre látogatni. Hogy még inkább így legyen, ezért Regéc Község Önkormányzata máris készül a vár további fejlesztéseire, hiszen folytatni kell! A II. ütem tervei alapján remélhetően teljes mértékben újjáépülhet a Keleti Palotaszárny, ami hajdanán a főúri rezidenciája volt Regéc Várának.

írta: Bakos Ferenc

2016. november 07.

Túl az első szezonon

Megépítése óta, az elmúlt évben volt Regéc Várában az eddigi legjelentősebb fejlesztés. Számos esetben szó volt már a nagy méretű beruházásról, aminek leghitelesebb megítélését maga az első turisztikai szezon tapasztalatai adhatják meg. Minden szereplő, aki részt vett a nem mindennapi munkában meggyőződéssel igyekezett a különleges fejlesztéshez méltó eredményt elérni, ami úgy tűnik inkább sikerült, mint nem. Ezt a tényt támasszák alá a fejlesztésekben, műemlék helyreállításokban jártas szakemberek, akik alapvetően elismerően szólnak a beruházás eredményeiről. A beruházó és a várat üzemeltető Regéc Község Önkormányzata több fejlesztési területen is tudna jobbító javaslatokkal élni, főként így utólag. Mindezzel együtt is elmondható, hogy a végrehajtott beruházás eredménye elsöprő elismerést aratott a várat idén megtekintő jelentős, növekvő számú látogatónál. „Gyönyörű a vár, csak gratulálni tudok a felújításhoz”. – „Szépséges vár”. – „Szépen halad a vár felújítása gyönyörű munkát végeztek el eddig”. – „Köszönjük, hogy meglátogathattuk a várat. Két évvel ezelőtthöz képest nagyon sokat változott, nagyon szép lett! Gratulálunk a munkához!” – Fantasztikus élmény. Minden magyar ember számára ajánlott!” – Fantasztikus élmény, élveztük minden percét az itt eltöltött időnek!” – „Fiatalként 1993 körül még a falakon másztunk a maradványokra, most pedig egy gyönyörű, interaktív vár fogadott. Gratulálok” – „Kedves Regéciek! Nagyon örülök, hogy idáig eljutottak. Önök és a Rákócziak megérdemlik”. Ilyen és hasonló véleményekkel találkozhatunk a vendégkönyvek oldalain, és ilyen benyomásoknak adnak hangot szóban látogatóink. Mindezek is abban erősítik meg Regéc Váráért dolgozókat, hogy mindenképpen van értelme a rengeteg munkának, ráfordított energiának. Múltunkat ápoljuk, jövőnket építjük. Folytatjuk!

írta: Bakos Ferenc

2017. január 25.

Folytatódna a várépítés

Sok minden történt Regéc Várában azóta, hogy 1999-ben Regéc Község Önkormányzata megkezdte az egykori Rákóczi sasfészek régészeti feltárását. Az azóta is minden év nyarán folyó ásatások mellett számos állagvédelmi és helyreállító munka folyt már az ősi falakon. Mindezek hol kisebb, hol nagyobb mértékben járultak hozzá a műemlék megmentéséhez, fejlesztéséhez. A település jó együttműködésben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel, minden lehetőséget igyekezett megragadni az eltelt tizennyolc év alatt, hogy a méltatlanul elfeledett, egykor oly dicső vár minél inkább megújulhasson. Ennek a törekvésnek köszönhetően az első igazán jelentős helyreállítás 2003-ban történ az északi bástyánál, majd 2006-ban a keleti palotaszárny falain. Nagyságrendekkel komolyabb helyreállítás 2012-ben zajlott a nyugati és keleti várfalakon, illetve az öregtorony megmaradt falain. Ekkor nyújtott be a község pályázatot egy nagy volumenű fejlesztésre, amit siker koronázott, így 2015-ben az eltelt háromszáz év legnagyobb beruházása valósulhatott meg Regéc Várában az Öregtorony teljes újjáépítésével, környezetének értelmezhetővé tételével, a településen Látogatóközpont létrehozásával. Már ekkor megfogalmazódott, hogy folytatni szükséges, hiszen a nagy kiterjedésű vár további fejlesztésekre szorul, amit a magyar történelemben egykor betöltött szerepe és az ide látogató nagyszámú vendég kimagaslóan elismerő támogatása egyaránt nyomatékosít.

írta: Bakos Ferenc