2016. július 14.

Régészeti ásatás a várban

Hosszú idő telt el az 1999-es kezdéstől, ugyanis ekkor kezdett bele Regéc Község Önkormányzata Regéc Várának régészeti feltárásába Simon Zoltán régész szakmai irányításával, aki azóta is meghatározó szereppel bír a vár kutatása, fejlesztése terén. Kezdetektől fogva Régésztábor létrehozásával folyik a műemlék régészeti ásatása, ami idén már a 18. alkalommal kerül megrendezésre. Amikor 1998-ban a település vezetése döntött a vár feltárásának elindításáról, akkor hozzávetőlegesen tíz éves ásatási időről szólt az elképzelés. Menetközben aztán egyre nyilvánvalóbb lett, hogy bár addig is jól ismert volt Regéc Várának kiterjedése, de mégis, a folyamatosan előkerülő különböző helyiségek és megnyitott újabb és újabb területek felfedezésével mintha még inkább megnőtt volna az egykori Rákóczi sasfészek mérete. Több ezerre tehető azon résztvevők száma már, akik lelkes és elkötelezett munkájukkal közreműködtek az elmúlt tizenhét évben a vár feltárásában. Ezeknek az elszánt kutatóknak is köszönhető, hogy az elmúlt időszakban igen jelentős fejlesztések, helyreállítások valósulhattak meg Regéc Várában. Az ásatásokat irányító régészeket külön ki kell emelni, hiszen a szakmai munkájuk mellett szívvel-lélekkel dolgoznak Regéc Váráért. Az idei évre tervezett ásatás három hetes lesz, ami július 18-án veszi kezdetét. Ebben az évben is igen jelentős érdeklődés mutatkozott a Régésztábor iránt, ahol középiskolai és egyetemista diákok tanáraikkal közösen csaknem százan veszik ismét kezükbe a csákányt, lapátot és talicskát. Mint minden évben, most is számos önkéntes, önkormányzati dolgozó csatlakozik az igen komoly fizikai munkával járó, ugyanakkor rendkívül izgalmas kutatáshoz, ami az irányító Simon Zoltán, Pető Zsuzsa Eszter és Hegyi Dóra régészek által kijelölt területeken folyik. Regéc község idén is jelentős forrást biztosít a Régésztábor létrehozására, az ásatás zavartalan és eredményes lebonyolítására, együttműködve a szakmai intézményt jelentő Magyar Nemzeti Múzeummal.

2016. július 25.

Második hete folyik Regéc Várában az idei évre tervezett régészeti ásatás. A július 18-án megkezdett kutató munka folytatása annak a folyamatnak, amit még 1999-ben indított el Regéc Község Önkormányzata a műemlék megmentése és helyreállítása érdekében. A nyaranta végzett ásatás ugyan feltárta már a vár jelentősebb részét, de az egykori Rákóczi uradalmi központ igen jelentős méretei miatt van még bőségesen kutatni, tisztázni való. Nagy erőkkel folyik jelenleg a vár déli területének, az úgynevezett Alsóvárnak a kutatása, ami ilyen szempontból még teljesen érintetlen, ezért nagy izgalom övezi a kutatómunkát. Az egykori nyugati palotaszárny alatt elhelyezkedő több pince korábban megkezdett feltárása is folytatódik idén. Ezek közül a legnagyobb méretű, ép állapotában gerendázott pincében kirajzolódni látszik egy eddig nem ismert boltozott nyílás, ami további izgalmakat jelent a kutatásban résztvevő régészeknek, diákoknak. Több éve már, hogy a vár kápolnájának területén is megkezdődött a kutatás, amiről ma már pontosan tudható, hogy emeleti szinten helyezkedett el. Az viszont nem túl régen vált ismerté, hogy a kápolna alatt egy háromszintes pince volt, aminek a feltárása az idén új lendületet kapott. Bár a rendelkezésre álló inventáriumok szólnak a pincéről, mégis izgalommal várja mindenki, hogy valójában mit is rejt a több méter vastag kő és törmelék réteg. Az ásatás első hetén a budapesti Széchenyi István Gimnázium diákjai és az őket kísérő pedagógusok kutatták a múltan, a második héten a sok éve visszajáró ráckevei Ady Endre Gimnázium lelkes tanulói és elkötelezett tanáraik dolgoznak a vár további helyreállításának megalapozásáért az őket irányító régészekkel, régésztan hallgatókkal, a község dolgozóival és önkéntesekkel karöltve.

2016. augusztus 01.

Harmadik hetébe lépett Regéc Várában az idei évre tervezett régészeti kutatás. A vár több pontján is folyik az ásatás, amit ezen a héten a Régésztábor résztvevői mellett jó néhány érdeklődő önkéntes is megtámogat munkájával. A háromhetes ásatás legnagyobb közreműködői létszámú hete a mostani, így igen jelentős eredményekre számítanak mind a résztvevők és irányító régészek, mind Regéc Község Önkormányzata. Fontos eredmények születtek már eddig is, ugyanis az elmúlt két hét alatt egyre inkább elkezdtek kibújni az igen tetemes mennyiségű törmelék és kő alul az Alsóvár tornyának megmaradt falai, melyek minden bizonnyal több méter magasan állnak. Ezeket a falakat utoljára több száz éve látta ember, így mindenképpen szenzációs és izgalmas a kiásásuk. A Rákócziak kápolnája alatt egykoron elhelyezkedő pince szintén sejtelmes ásatási terület. Bár itt is több tíz köbméter omladéktól kell megtisztítani a területet, mégis nagy a lendület a kutatókban, hiszen nagy rejtély oldódhatnak meg a több szintes pincében. Ezen a területen meglehetősen sok ép állapotú hatszögletű padlóburkoló tégla kerül elő, amivel hajdanán az emeleten elhelyezkedő kápolnát burkolták. A nyugati palota alatti nagyméretű gerendázott pince még több követ és törmeléket rejt, de az elszánt kutatók két oldalról is nekifeszültek a helyiség kitakarításának, a leletanyag összegyűjtésének. Mintegy ötven elszánt „mai kuruc” dolgozik ezen a héten annak érdekében, hogy a műemlék építéstörténete, egykori használata egyre hitelesebb képet adjon, elrendezettsége fizikai valójában megismerhető legyen. Regéc Várának további tervezett fejlesztése szempontjából szintén rendkívül fontos az 1999-től folyó régészeti ásatás hatékony előrehaladása.

2016. augusztus 10.

Véget ért a 18. Régésztábor

Három héten keresztül folyt Regéc Várában régészeti ásatás, ami folytatása a műemlék 1999-ben megkezdett kutatásának. Regéc Község Önkormányzata ismét létrehozta a már jól bevált Régésztábort, ahová az idén is sok résztvevő érkezett. Nem telt el év eredményes ásatás nélkül, így az idei is számos eredményt hozott a vár építéstörténetének minél alaposabb megismerésében. Három olyan területen folyt a kutatás, ahol már az elmúlt években megkezdődött az érintett részek feltárása, de azokat nem sikerült befejezni. Az idei ásatással jelentős előrehaladást sikerült elérni az Alsóvár területén, ami ez idáig a legérintetlenebb része volt a várnak. Beigazolódtak a sejtések, miszerint a magas füves domb igen jelentős méretű falakat rejt, melyeket évszázadok óta nem láthatott ember. A szintén korábban megkezdett egykori kápolna alatti pince is számos újdonságot mutatott meg, de továbbra is rejteget izgalmas titkokat. Itt nagyon sok hatszögletű padlóburkoló tégla került elő ép állapotban. Egykori gerendákra is rábukkantak a kutatók, azonban a terület teljes tisztázása vélhetően a következő évben történhet meg. Több pince volt egykoron a nyugati palotaszárny alatt, melyek közül három kisebben kutatóárok kialakításával folyt a terület kortörténeti rétegződéseinek meghatározása. Ezen a területen a legjelentősebb pince annak idején gerendázott volt, aminek idén is folyt a kiásása, de ebből bőségesen marad a következő Régésztábornak is. Számos, eddig ismeretlen újdonság mutatkozik a pince területén, ami igencsak lázba hozta a kutatásban résztvevőket.

A sok tíz köbméter kő és törmelék kiszedése során előkerült a pince keleti falán egy korábban nem ismert kőboltozat, amiről még nem tudható, hogy mi célt szolgált. Az északi falon meglehetősen bonyolult építési periódusok mutatkoztak meg, de a déli falon előkerült gerendafészkek szintén komoly talányt jelentenek. A titkok a következő ásatás során minden bizonnyal megfejtésre kerülnek. Regéc Község Önkormányzata köszönetét fejezi ki az elkötelezett munkáért a budapesti Széchenyi István Gimnázium diákjainak, az idén is két hetet Regéc Várára szánt ráckevei Ady Endre Gimnázium diákjainak. Elismerés illeti a diákokat kísérő és velük együtt dolgozó elkötelezett pedagógusokat, akik évek óta szervezik, vezetik iskoláik csapatait a vár javára. Köszönet jár a feltárás irányító régészeinek, Pető Zsuzsának, Hegyi Dórának és Simon Zoltánnak, ugyanígy a kutatáson részt vett ELTE BTK Magyar Középkori és Kora Újkori Régészeti Tanszék régésztan hallgatóinak, a szakmai háttér intézmény Magyar Nemzeti Múzeumnak, a számos egyéni önkéntesnek, a település dolgozóinak. Regéc Várában még sok-sok izgalmas titok lappang, aminek megfejtése fontos az építéstörténet pontos meghatározásához, az egykori várbéli élet megismeréséhez, és fontos a további fejlesztésekhez is.